A babavárás lelkileg és testileg is kihívás egy leendő édesanya számára, ezért fontos, hogy mindkét szempontból alaposan felkészülj a várandósságra, ami manapság rengeteg pár esetében nehézkesebb, hosszabb folyamat, mire bekövetkezik.
Az akadályok leküzdése jóval egyszerűbb, ha a pár egy csapatként néz szembe vele, és közösen készülnek fel a fogantatásra és a terhességre.
A sok információ között azonban könnyű elveszni, viszont jóval nehezebb megtartani a lelki egyensúlyt, főleg, ha közben kudarcokkal is találkoznak az úton.
Ne csak a fogantatásra készüljünk!
A tudatos családtervezés során a párok általában mindent megtesznek, hogy megteremtsék a megfelelő körülményeket a fogantatáshoz, legyen szó életmódváltásról, a fontos tápanyagok, vitaminok beviteléről, a lelki egyensúly megteremtéséről.
Azonban ne csak a fogantatás lebegjen a szemünk előtt, amikor elkezdünk odafigyelni magunkra!
Azért is nagyon fontos, hogy a baba egy egészséges, megfelelően táplált testben foganjon meg, mert ezzel az anya is felkészül mind a terhességre, mind a szülés utáni időszakra. Egy egészséges anya nagyobb eséllyel kerüli el a szülés utáni depressziót, az elhízást, illetve a túlzott energiahiányt, de kevesen tudják, hogy megfelelő étrenddel ezek a tünetek megelőzhetőek.
Mire figyeljünk a táplálkozást illetően?
Érdemes a teherbe esés előtt már fél évvel átgondolni, hogy minden szempontból megfelelő-e az étrendünk a fogantatás esélyeinek növeléséhez, elegendő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt, sovány húsokat, teljes értékű táplálékot, vitaminokat viszünk-e be a szervezetünkbe, illetve kerülnünk kell az alkoholt, a dohányzást, a kávét, a feldolgozott élelmiszereket.
Akad néhány kiemelt fontosságú vitamin és tápanyag, amit mindenképp érdemes bevonni a táplálkozásba:
- D-vitamin: a gyermek csont-, immun- és idegrendszere, valamint az izomzat fejlődéséhez elengedhetetlen.
- K2-vitamin: a kalcium megfelelő beépüléséért felel mind a magzat, mind a kismama szervezetébe.
- Omega-3 zsírsavak: többszörösen telítetlen zsírsav, szív és érrendszer „barátja”, mérsékli a vér koleszterinszintjét, gyulladáscsökkentő hatása már a krónikus, alacsony- és sejtszintű gyulladási folyamatok korrigálásában is figyelemre méltó. a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsavak, melyek nagy részét szervezetünk nem képes előállítani, ezért van létfontosságú szerepe a magzat és az újszülött szervezetében, hiszen a babáknak gyakorlatilag teljes egészében az anya omega-3 készletére kell hagyatkoznia.
- Folsav: hiánya meddőséghez, fejlődési rendellenességekhez, vetéléshez vezethet
- Cink: az immunológiai zavarok elkerüléséhez nélkülözhetetlen.
- Szelén: a pajzsmirigy, ezenkívül a máj, a hasnyálmirigy és az ivarmirigyek normál működését támogató ásványi anyag, számos enzim alkotórésze, ráadásul kiváló antioxidáns is, így véd a káros szabadgyökök ellen.
- Babaváró komplex a Pranagarden-től
- Barátcserje (Agnus Castus): bizonyítottan javítja a megtermékenyülés esélyét.
Az étrendi tényezők rendkívül fontosak, számos betegséget, rendellenességet meg lehet előzni a kiegyensúlyozott táplálkozással, és abban is segít, hogy ideális testsúllyal, megfelelő vércukorszinttel rendelkezzen a kismama, ami a magas vérnyomás és a cukorbetegség elkerülése miatt a terhesség során kifejezetten fontos.
Napi ötszöri étkezéssel fenntartható az egyenletes vércukor- és inzulinszint a szervezetben, de figyeljünk rá, hogy alacsony glikémiás indexű élelmiszereket fogyasszunk, vagyis teljes kiőrlésű ételeket, rostban gazdag tápanyagokat, valamint sok zöldséget, emellett a zsírbevitelre is célszerű odafigyelni.
Javasolt a többszörösen telítetlen növényi zsírok fogyasztása az állati eredetűek helyett, az extra szűz olívaolaj, a lenmagolaj vagy a tökmagolaj egészséges alapanyagai egy kismama étrendjének.
Az állati eredetű zsírok közül a tengeri halakban megtalálható Omega-3 értékes tápanyag, így célszerű beépíteni az étrendbe hetente akár több alkalommal is.
A kiegyensúlyozott, változatos, megfelelő tápértékű étkezés a hormonegyensúly megteremtéséhez is nagymértékben hozzájárul, ennek jelentőségét hangsúlyozni kell mind a babavárás előtt, mind a várandósság alatt.
Szűrővizsgálatok teherbe esés előtt
Az általános nőgyógyászati és rákszűrés mellett az orvos további vizsgálatokat javasolhat, amely segít kiszűrni az esetleges gyulladásokat; lehet peteérés-vizsgálatot végezni, valamint alapvető laborvizsgálatokat, amelyek feltárhatják a teherbeesés esetleges nehézségeinek okait.
Sor kerülhet a leendő apuka kivizsgálására is, általában ondóvizsgálatot végeznek rajtuk, ami során kiderülhet, hogy megfelelő-e a hímivarsejtszám, az alakjuk, illetve életképesek-e.
Stresszt okozó külső nyomás és bűntudat
“Mikor jön a baba?” “Mikor lesz kistesó?” “Miért nem gömbölyödik még a hasad?” “Én már unokát szeretnék!” Nagyon sok pár szembesül az iménti kérdésekkel, csakhogy azok, akik ezeket a kérdéseket felteszik, nem gondolnak arra, hogy mibe tenyerelhetnek bele egy-egy kíváncsiskodó megjegyzéssel.
A babavárás, a szülővé válás folyamata egy nagyon intim és csodálatos időszak egy pár életében, azonban sokak számára nem mindig történik minden úgy, ahogy eltervezték, és nehézkesebb a folyamat a vártnál, ami lelkileg is megterhelő lehet a leendő szülők számára.
A sürgető kérdések az egyébként is sérülékeny lelki egyensúlyt tovább bolygatják, ez a külső nyomás pedig gyakran annyi stresszt okoz, hogy az még nehezebbé teszi az esetleges kudarcok elviselését.
Sokszor azoknak a pároknak is szembe kell nézniük kéretlen megjegyzésekkel, akiknek nem okoz gondot a fogantatás, hiszen minden családtagnak, ismerősnek van egy jól bevált módszere mindenre.
Nagyon nehéz kizárni ezeket a külső tényezőket, főleg, ha a közvetlen szeretteinktől kapjuk őket, ezért fontos, hogy ne szégyelljünk segítséget kérni szakembertől, ha a túlzott elvárások és az ismerősök felől érkező nyomás elviselhetetlenné tennék a lelkileg egyébként is megterhelő időszakot.
A leendő édesanyák gyakran érzik kontrollvesztettnek magukat, bűntudat uralkodhat el rajtuk, amiért nem tudnak teherbe esni, és ez a frusztráció is ronthatja a fogantatás esélyét.
Egyensúly a zajban
A legnehezebb, hogy a sok tanács, tudományos cikk, információ és esetleges kudarcok mellett a szülővé váló pár meg tudja őrizni a lelki egyensúlyát, ami általában főként a nő számára jelent nagyobb kihívást.
A legjobb, amit tehetnek a kismamák és a leendő kismamák, ha belső megérzéseikre hallgatnak. Mindenki másképp működik, minden eset egyedi, és a belső hang többnyire elárulja, hogy mi a teendő.
Ne hagyjuk, hogy mások ránk erőszakolják a meglátásaikat, figyeljünk arra, mit kíván a szervezetünk, és tartsuk szem előtt az egészséges életmódot. Az érkező babának leginkább szeretetre és nyugalomra van szüksége, valamint arra, hogy örömmel várják őt.
A Pranagarden segít megteremteni a körülményeket, hogy sikeres lehessen a fogantatás, a babavárás időszaka pedig csodálatos élménnyé válhasson a leendő szülők számára.
Forrás részlet: rofe.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.