A legtöbb ember számára ismerős élethelyzet a kihízott ruha, a hasán megjelenő úszógumi. Látványuk, főleg saját testünknél nem túl szívderítő.
Az elhízást bátran nevezhetjük napjaink egyik népbetegségének, amelynek több káros egészségügyi hatása is lehet.
Kevesebbet halljuk, olvassuk viszont, hogy a plusz kilók hátterében nem csak a nem megfelelő étkezés vagy a mozgásszegény életmód állhat.
Ugyanis bizonyos betegségek is kiválthatják.
Megnövekedett súlyt eredményezhetnek az olyan anyagcserezavarok mint például a pajzsmirigy alul-működés, Cushing szindróma és a vesebetegségek bizonyos típusai. Ezek általában egyéb tünetekkel is járnak.
A pajzsmirigy alul működésnél az egyén lehet fáradékony, rossz közérzetű, álmatlanságtól szenvedő, nőknél felléphet menstruációs zavar...stb.
Egy-egy tünete persze másra is utalhat, ezért, ha azt feltételezzük, hogy anyagcsere zavarunk van feltételezzük érdemes vizsgálatot végeztetni.
Cushing szindrómánál a kortizol hormon túltermelődése okoz problémát. A mellékvesekéregben található sejtek túlzott működésének hatására emelkedik meg a kortizol szint.
De az is előfordulhat, hogy a szabályozó hormonok magas szintje váltja ki a túlműködést. Ennek legfőbb tünete az elhízás, főként arcon, hason és nyakon, ami mellett a végtagok vékonyak maradnak.
Összességében nézve, ha az életmód nem indokolja érdemes laborvizsgálatot végeztetni, hogy kiderüljön mi okozza a súly változását.
Maga a túlsúly járhat magas vérnyomással, amikor az elszaporodott zsírszövet tápanyag és oxigén igénye miatt a vér mennyisége is nő és ez növeli az artériák falára nehezedő nyomást.
Ehhez pedig kapcsolódhat cukorbetegség, mivel a testtömeg növekedés általában a vérben megemeli az inzulin szintet.
Az elhízás a 2-es típusú diabétesz kialakulásának egyik fő okozója, mivel a testben lévő nagy zsírszövet érzéketlenné teheti a szervezetet az inzulinnal szemben, emiatt a cukor a vérben marad, a magas vércukorszint pedig rengeteg negatív hatással bír.
De az artériákban lerakódhat zsíros, majd elmeszesedő lerakódás, amiken a véralvadék is kiválik. Ezek ahogy vastagodnak szűkítik az ereket, így kevesebb vér látja el oxigénnel a szívizmot. Érszűkület mellett egy esetleges vérrög akár szívinfarktust is okozhat vagy az agyban stroke-ot.
De egyéb szerveink sem közömbösek az elhízással szemben. Megjelenhet a máj zsíros elfajulása, mivel a zsír felgyülemlik a májban, súlyos esetben kialakulhat májzsugor.
Vagy magasabb koleszterinszint esetén könnyebben alakul ki epekő. Illetve sokféle ráktípus is összefüggésbe hozható az elhízással, például a vastagbél- vagy melldaganat.
Szervezetünkben eggyel kijjebb lépve szóba hozhatjuk az oszteoartritiszt, ez csont- és ízületi gyulladás, egyfajta mozgásszervi megbetegedés, leginkább térdnél, és gerincnél jelenik meg. Mivel a magasabb testtömeg magasabb nyomást helyez az ízületekre, porcokra.
Súlyunk az alvásunk minőségére is kihathat. Az alvási apnoéban szenvedő egyének többsége súlytöbblettel rendelkezik. Ilyenkor az adott személynek alvás közben ki-ki marad a légzése és horkol. A garata elzáródik, emiatt gyakran felébred és nappal kimerült lesz.
Ezek a tünetek és maga a túlsúly is hatással van a lelki állapotunkra, szociális kapcsolatainkra.
Az a személy, aki negatívan ítéli meg magát másoktól is ezt a reakciót várja, nem szívesen megy emiatt társaságba. Alacsony az önbecsülése, szégyelli a testét és még sorolhatnánk mennyi hatást gyakorol a túlsúly.
Már csak ezeket a lehetőségeket is elnézve érdemes odafigyelnünk a súlyunkra.
Ha tehetjük rendszeresen sportoljunk, használjuk ki a fogyasztó stúdiók lehetőségeit és kérjük dietetikus hormontanácsadó segítségét, ez kedély állapotunkra is hatással lesz, mivel a szervezet közben oxitocint fog termelni, ami boldogság érzetet ad, valamint így kapcsolatokat teremthetünk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.