Mosás, polír és wax: Így védjük meg autónkat a téli időszakban egy szakértő szerint
Lassan beköszönt az ősz, az esős, szeles időjárás, ami egyúttal azt is jelenti, hogy autóink egyre nagyobb mértékű környezeti káros hatásnak lesznek kitéve. Érdemes erre időben felkészülni, és autóinkat megfelelő védelemmel ellátni a további károsodások elkerülése végett. De hogyan is kezdjünk ebbe bele? Érdemes erre akkor is gondolni, ha autónk fényezése már kissé leharcolt, nem éppen új és friss?
Nagy Róbert egy igen keresett szakember az autó és jármű polírozó szolgáltatások területén, ezért kérdeztük meg a témával kapcsolatban.
Riporter: Szerintem olvasóink leginkább azt szeretnék tudni, van-e olyan lélektani határ, amikor már nem érdemes egy autó külsejével foglalkozni?
Róbert: Nyilván van az az állapot, amikor már csak a teljes karosszéria lakatolás vagy újra fényezés, elemcserék segíthetnek, de a legtöbb esetben azért klasszisokat lehet javítani az autók külsején egy megfelelő folyamattal. Persze, minél jobb állapotban van az autó, annál könnyebb a dolgunk, és a teljes védelmet is annál könnyebb elérni.
Riporter: Mit javasolsz, hogyan érdemes a folyamatot elkezdeni?
Róbert: A folyamat tulajdon képen ugyan úgy zajlik új és régi kaszniknál is, és menet közben derül ki, hogy mennyi plusz feladatot igényel egy autó megszépítése és védőréteggel való ellátása. Minden esetben egy alapos mosással kell kezdeni, hogy eltávolítsuk a nem kívánt szennyeződéseket. Ez az alapja az egész folyamatnak, hiszen, ha koszos marad a felület, azt a későbbi rétegekkel konzerváljuk, vagy polírozással még további sérüléseket is okozhatunk. Sokszor egyébként a mosás következtében már kiderül, hogy a helyzet sokkal jobb, mint elsőre tűnik, hiszen csak kevesen használnak professzionális autómosó vegyszereket a hétköznapokban, amik valóban feloldják és eltávolítják a legmakacsabb szennyeződéseket is.
Riporter: Milyen autókat érdemes polírozni?
Róbert: Mivel már több éve foglalkozom ezzel, azt mondhatom, hogy szinte minden autón találok olyan felületet, amit polírozással szebbé tudok varázsolni. Értelem szerűen minél újabb egy kocsi, annál kevésbé látványos a hatás, de a régebbi autóknál akár éveket is tudunk fiatalítani a megjelenésén.
Riporter: Sokan otthoni körülmények között polírozzák az autóikat. Mi erről a véleményed?
Róbert: Őszintén nem javaslom, hogy valaki tapasztalat vagy szakértelem nélkül álljon neki ennek a feladatnak. A polírozás tulajdon képen csiszolás. A folyamat közben folyamatosan, egyre finomabb csiszolással érjük el, hogy a felület fényes és ragyogó legyen, de mivel a felületi lakk eközben veszít vastagságából, szakértelem nélkül akár rendkívül nagy kárt is tehetünk a kaszni elemeiben, amiket azután mer nem is lehet, vagy csak nagyon nehezen és sok pénz befektetésével lehet orvosolni. A másik indok, amiért én ilyet csak szakemberrel végeztetnék a professzionális eszközpark és a minőségi anyagok. Én kizárólag a legjobb minőségű gépekkel dolgozom és az anyagokat is nagy odafigyeléssel válogatom össze az évek tapasztalatára támaszkodva. Háztartási felhasználásra az olyan kiadást jelentene, ami már nem érné meg anyagilag.
Riporter: És ha jól gondolom, a polírozást követik a védőrétegek...
Róbert: Ha a felület megfelelően elő van készítve, akkor bevonhatjuk olyan rétegekkel, amik megvédik az időjárás és a környezet okozta károktól. Már egy jobb minőségű wax bevonattal is elérhetjük, hogy védve legyen a fényezés a szálló portól és az esőtől. Ilyenkor a téli időszakban kifejezetten nagy ennek a jelentősége, hiszen a csapadék optikailag és szerkezetileg is nagy károkat tud okozni a karosszéria elemeiben.
Riporter: És milyen időközönként érdemes a folyamatot ismételni?
Róbert: Ha a munkát szakember végezte, akkor – ha csak extrém hatás nem éri az autót, és megfelelő módon van tisztítva – a védelem akár a szezon végéig is kitarthat. Ha viszont a hatásait nézzük, akár éveket is fiatalíthatunk autónkon egy alapos kezeléssel, és hosszútávon meg is őrizhetjük azt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.